• Istraživanje pokazuje da mladi vide nedostatak finansijskih veština kao uzrok svojih dugova.
  • EOS podržava programe koji podstiču finansijske veštine.
  • Nefinasijska fondacija finlit kompanije razvija aktivnosti za učenike u školama širom Evrope.
Kako se pravi budžet za lične troškove? Kako da upravljam svojim finansijama da se izborim sa inflacijom? Koji su rizici u mobilnom bankarstvu? Ovo su pitanja sa kojima se potrošači suočavaju, a svako ko nije u stanju da pruži kompetentne odgovore rizikuje da izgubi kontrolu nad svojim finansijama. Posebno ako se to dogodi u mlađim godinama, može pokrenuti obrazac koji u najgorem slučaju dovodi do prekomernog zaduživanja.

Uključivanje finansijskog obrazovanja u školski kurikulum.

Istraživanje EOS-a iz 2023. godine pod nazivom “Evropljani u finansijskim poteškoćama?” pokazuje da postoji značajna potražnja u ovoj grupi. Više od polovine mladih (51%) želi više finansijskog obrazovanja. Drugi rezultat otkriva da ukupno 8 procenata ispitanika u uzrastu od 18 do 34 godine vidi nedostatak znanja o bankama i kreditima kao uzrok svojih dugova. Zbog toga se brojne aktivnosti EOS Grupe fokusiraju na ovaj specifičan aspekt.

Na čelu ovih aktivnosti je fondacija finlit, koju su 2019. godine osnovali zaposleni u EOS-u s ciljem da ojačaju sposobnosti mladih u upravljanju novcem. Kroz svoju obrazovnu inicijativu “ManoMoneta”, finlit je već uspeo da unapredi finansijske veštine i prevaziđe strah kod dece uzrasta od 9 do 13 godina u oko 1.400 škola. U fiskalnoj 2022/23. godini, više od 32.000 dece je primilo obuku u ovoj oblasti.
ЗумирањеЗумирање
Fotografija prikazuje tim iz EOS-ove finlit fondacije: Jana Titov, Sebastian Richter, Marie Langeloh i Leonie Schoch (s leva na desno).
S leva na desno: Jana Titov, Sebastian Richter, Marie Langeloh i Leonie Schoch

Finlit fondacija prenosi finansijsko znanje širom Evrope.

eđunarodna ekspanzija finlit-a sada počinje. Nakon prvih pilot programa sa oko 140 učenika u četiri razreda i veoma pozitivnim povratnim informacijama, ManoMoneta je ove godine pokrenuta u Sloveniji. U Češkoj, program se takođe širi na škole za decu sa posebnim potrebama. U Španiji i Slovačkoj, učenici će od jeseni 2023. godine učiti više o pravilnom upravljanju novcem. Od jula 2022. godine, finlit ima dodatnu podršku od savetodavnog odbora sa predstavnicima iz oblasti poslovanja, nauke i socijalnih pitanja, koji pružaju savet i podršku u složenim pitanjima:

  • Patrick Dewayne, novinar i finansijski ekspert
  • Lena Lüttjens-Schilling, izvršna direktorka Nordlicht Management Consultants
  • Tobias Wollermann, potpredsednik za korporativnu odgovornost u Otto Grupi
  • Profesor Carmela Aprea, direktorka Instituta za finansijsko obrazovanje (MIFE) na Univerzitetu u Mannheimu
  • Karel Smerak, direktor NPL-a, EOS
  • Stephanie Schacke, učiteljica i šefica srednje škole

Ovaj video-zapis pruža YouTube. Klikom na dugme „Prihvatiˮ, dajete svoju saglasnost da YouTube postavi kolačiće na krajnjem uređaju koji koristite, kao i da vrši obradu vaših podataka o ličnosti, ako je potrebno. Za više informacija o upravljanju korisničkim podacima pogledajte politiku privatnosti kompanije YouTube na: https://policies.google.com/privacy?hl=sr

Prihvati
Sebastijan Rihter, generalni direktor finlit fondacije gGmbH
Koji je najvažniji uticaj finlita?
Sakrij detalje
Koji je najvažniji uticaj finlita?

Ovaj video-zapis pruža YouTube. Klikom na dugme „Prihvatiˮ, dajete svoju saglasnost da YouTube postavi kolačiće na krajnjem uređaju koji koristite, kao i da vrši obradu vaših podataka o ličnosti, ako je potrebno. Za više informacija o upravljanju korisničkim podacima pogledajte politiku privatnosti kompanije YouTube na: https://policies.google.com/privacy?hl=sr

Prihvati
Jana Titov, generalni direktor finlit fondacije gGmbH
Kakvi su vam planovi za budućnost?
Sakrij detalje
Kakvi su vam planovi za budućnost?

“OhMoney” proširuje ciljnu grupu da uključuje tinejdžere.

U partnerstvu sa Hanseatic Bank, finlit je pokrenuo program “OhMoney” u fiskalnoj 2022/23. godini. U smislu starosne grupe, on preuzima gde “ManoMoneta” staje, ciljajući učenike uzrasta od 13 do 17 godina. Interaktivni video sadržaji čine osnovu inicijative i koriste se za prenos znanja. Tematski sadržaji se zatim integrišu u učionicu kroz široke module nastave koji pripremaju mlade za njihovu nadolazeću finansijsku nezavisnost. Sadržaj uključuje, na primer, pregled njihovih prvih mogućnosti zarade ili prvog odmora bez roditelja, uključujući pitanja kao što su budžetiranje, ugovori i osiguranje. U praktičnim vežbama, učenici mogu primeniti ono što su naučili, npr. planiranjem ekskurzije razreda. “OhMoney” je već uspešno završio probni period sa nekoliko razreda.

Pored toga, EOS podržava niz programa finansijske pismenosti u nekoliko drugih zemalja. Na primer, od 2019. godine, EOS Slovenija podržava “Finansijsku školu”, koja edukuje tinejdžere, milenijalce i odrasle o finansijama. U Rumuniji, zaposleni u EOS-u objašnjavaju osnovne principe finansijskog sveta deci iz Rădăuți. Dodatno, EOS Hrvatska sponzoriše “1. godišnju konferenciju o finansijskoj pismenosti” u zemlji – na primer, pružanjem veb stranice o temama finansijskog obrazovanja i oslobađanja od dugova.
Carina Bonde, Corporate Communications & Marketing

Carina Bonde
Corporate Communications & Marketing

Telefon: + 49 173 2979331

c.bonde@eos-solutions.com

Photo credits: EOS