Anketa: Digitalni napredak izazvan pandemijom nije stigao do upravljanja potraživanjima.

EOS anketa „Evropske prakse plaćanja 2022“ pokazuje da, uprkos pandemiji i porastu digitalizacije, mnoge kompanije ostaju neodlučne u vezi sa digitalizacijom svog upravljanja potraživanjima.

  • Prakse plaćanja potrošača su se pogoršale tokom krize izazvane Covid-19.
  • Povećano opterećenje u upravljanju potraživanjima.
  • Sistemi potraživanja se isključuju iz digitalne transformacije u mnogim kompanijama.
  • Kompanije rizikuju svoju likvidnost zbog neodlučnosti u vezi sa digitalizacijom upravljanja potraživanjima.

Kada je reč o upravljanju potraživanjima, kompanije imaju digitalno zaostajanje. Ovo je jedan od nalaza EOS ankete „Evropske prakse plaćanja 2022“, koja je anketirala 3.200 finansijskih rukovodilaca iz 16 evropskih zemalja. Mnogi preduzetnici još uvek postepeno pristupaju uspostavljanju digitalnog sistema upravljanja potraživanjima, iako na taj način rizikuju da ostanu sa neizmirenim plaćanjima.

Pandemija je promenila upravljanje potraživanjima.

Kriza izazvana Covid-19 već je promenila proces potraživanja. Svaka četvrta kompanija (26 procenata) je outsourcovala svoje upravljanje potraživanjima pružaocu usluga naplate dugova. Otprilike jedva toliko njih je napredovalo sa digitalizacijom tokom pandemije, pri čemu je trend blago izraženiji u Istočnoj Evropi (28 procenata) nego u Zapadnoj Evropi (23 procenata). Udeo finansijskih rukovodilaca čije su kompanije već potpuno digitalizovale procese potraživanja povećao se za čak 24 procenta između 2019. i 2022. godine.

Međutim, kada se izraze u apsolutnim brojkama, pojavljuje se drugačija slika: Ukupno, samo 21 procenat svih kompanija u Evropi ima potpuno digitalizovan sistem potraživanja, dok još 29 procenata ima uglavnom digitalizovan sistem potraživanja. Međutim, čak 45 procenata upravlja sistemom upravljanja potraživanjima koji je samo delimično ili jedva digitalizovan. U tvojoj zemlji je xy procenata.
EOS anketa o evropskim praksama plaćanja: Infografika pokazuje da je pandemija povećala opterećenje upravljanja potraživanjima kompanija: za 31 procenat u Evropi u celini, 30 procenata u Zapadnoj Evropi i 34 procenata u Istočnoj Evropi.

Dalja digitalizacija je hitno potrebna.

To je uprkos činjenici da je digitalizacija apsolutno neophodna, jer su se prakse plaćanja evropskih kupaca značajno pogoršale od 2019. godine, pri čemu 21 procenat plaćanja kasni. Almost dve trećine anketiranih kompanija (63 procenata) vide probleme sa likvidnošću izazvane pandemijom kao razlog za kašnjenje ili neplaćanje privatnih kupaca. U slučaju poslovnih kupaca, 60 procenata neplaćanja je uzrokovano neplaćanjem od strane vlastitih kupaca kompanije.

Kompanije rizikuju dodatno opterećenje i nedostatak likvidnosti.

Za poverioce koji su pogođeni, to ne znači samo nedostatak likvidnosti, već i dodatni rad. U anketi, svaka treća evropska kompanija izjavila je da je rad povezan sa upravljanjem potraživanjima porastao u poređenju sa vremenima pre pandemije. Najviše su pogođene kompanije u Rumuniji (40 procenata) i Slovačkoj (37 procenata). U tvojoj zemlji je xy procenata.
EOS anketa o evropskim praksama plaćanja: Infografika pokazuje da je 45 procenata evropskih kompanija samo delimično ili jedva digitalizovalo svoje upravljanje potraživanjima.
Odlažući digitalizaciju, kompanije rizikuju nepotrebni dodatni rad i nedostatak likvidnosti, kaže Michaela Homann, šefica komunikacija sa kupcima u EOS Nemačka: „Digitalni procesi u upravljanju potraživanjima već doprinose niskoj stopi neuspeha, jer kompanije kontaktiraju svoje kupce putem najprikladnijeg komunikacionog kanala i u najpogodnijem trenutku za tu osobu. Automatizovani proces nam omogućava da većinu problema koji brinu potrošače identifikujemo u email upitima. To olakšava našim stručnjacima da odgovore na složena pitanja.“ U isto vreme, strukturirani podaci pružaju osnovu za efikasnije procese u budućnosti, dodaje ona: „To nam daje priliku da adekvatno i tačno odgovorimo na emailove bez ljudske intervencije.“ Takođe postoji i psihološki efekat, jer digitalizacija osigurava bolju komunikaciju sa kupcima.
Michaela Homann, Head of Customer Communications at EOS Deutschland.

Prema našem iskustvu, potrošači u kašnjenju žele da brzo izvrše plaćanja, koristeći digitalna sredstva i bez puno truda. Povezivanjem tehnologije sa perspektivom potrošača u kašnjenju poboljšavamo stope otplate.

Michaela Homann
Šefica komunikacija sa kupcima u EOS Nemačka.

Troškovi digitalizacije se isplate.

„EOS anketa potvrđuje da je pandemija ubrzala proces digitalizacije, ali ima još mnogo posla,“ kaže Justus Hecking-Veltman, član Upravnog odbora EOS grupe i CFO: „Kompanije treba da ostanu na pravom putu i dalje digitalizuju svoje upravljanje potraživanjima kako bi smanjile neplaćanja.“ Investicije u ovoj oblasti se isplate na duži rok, dodaje on, ukazujući na iskustvo EOS grupe: „Uspevali smo da dodatno poboljšamo našu uslugu kompanijama i potrošačima u kašnjenju, jer smo samo u fiskalnoj 2021/22. godini investirali oko 20 miliona evra u naše osnovne sisteme naplate dugova i inovativnu tehnologiju.“

I takva poboljšanja će biti tim važnija, što se ekonomsko raspoloženje pogoršava. Na primer, u julu 2022. godine, EU Komisija je revidirala svoju prognozu rasta za evropski BDP do kraja godine na 2,6 procenata, dok je na početku godine procenila da će biti 4 procenta. U isto vreme, Komisija očekuje da će inflacija u evrozoni dostići 7,6 procenata u 2022. godini.

To ide ruku pod ruku sa značajnim smanjenjem plaćanja na vreme. A dno još nije dostignuto, kaže Justus: „Moramo pretpostaviti da će doći do daljeg pogoršanja u budućnosti.“ Kompanije koje ne digitalizuju rizikuju da ostanu sa neplaćenim fakturama. Za CFO-a, stoga, cilj je jasan...
Justus Hecking-Veltman, član Upravnog odbora EOS grupe i finansijski direktor (CFO).

Kompanije treba da ostanu na pravom putu i dalje digitalizuju svoje upravljanje potraživanjima kako bi smanjile neplaćanja. Sa svojim dugogodišnjim iskustvom, EOS može pružiti efikasnu podršku u ovom procesu.

  

Justus Hecking-Veltman
Član Upravnog odbora EOS grupe i CFO

Da li si zainteresovan za više detalja o digitalizaciji i upravljanju potraživanjima u Evropi? Javi se za dodatne rezultate.

Sabrina Ebeling, People Lead Corporate Communications & Marketing at EOS

Sabrina Ebeling
Corporate Communications & Marketing

Telefon: +49 40 2850-1480

s.ebeling@eos-solutions.com

Photo credits: EOS